מהו הלייזר


מהו הלייזר?

הלייזר הינו קרן אור באורך גל, כאשר מקרינים את קרן האור על השן ומוסיפים תרסיס מים, נוצר קידוח מיקרוסקופי ונקודתי. תגובת קרן הלייזר עם רסיסי המים יוצרת מס' רב של נקביים מיקרוסקופיים ובכך מאפשרת קידוח בשן המטופלת. תרסיס המים משמש גם לקירור השן תוך כדי קידוח.

 

מה ההבדלים בין לייזר לטיפול רגיל?

בקידוח רגיל המקדח מרעיד את השן המטופלת, הרעידות גורמות לכאבים ולכן יש צורך בהזרקת חומר הרדמה מקומית, הלייזר אינו מרעיד את השן ואינו גורם לרעש מאחר והלייזר מאוד מדויק ומבוקר. הקידוח נעשה ללא מגע וללא פגיעה מיותרת בחלקים הבריאים של השן.

 

כיצד הלייזר פועל?

מהפכת הלייזר הממוקד במרפאת השיניים הפכה את הכאבים וחוסר הנוחות לנחלת העבר, סתימות בלייזר נעשות ללא כאב, ללא רעש וללא רעידות. כמו כן, הטיפול בלייזר מאפשר שמירה על בריאות השן לאורך זמן. הלייזר יעיל גם לטיפול שורש, שתלים וטיפולי חניכיים הנעשים בעזרת הלייזר שמחטא באופן יעיל ללא דימומים ומאפשר החלמה מהירה.

 

יתרונות הטיפול בלייזר

הטיפול בלייזר כולל יתרונות רבים.

הטיפול בלייזר הינו טיפול נקודתי ומינימליסטי המאפשר שימור של הרקמות המטופלות. כמו כן, הלייזר מאפשר חיטוי מצוין כנגד חיידקים, איטום כלי דם באזור המטופל, ושליטה מלאה על הדימום, ובכך יוצר שדה-ראיה אופטימאלי לרופא השיניים המטפל.

תנאים אלו מאפשרים טיפול בטוח ונוח יותר, עובדה משמעותית עבור חולים הסובלים מבעיות קרישה, ממחלות סיסטמיות שונות וביניהן מחלות לב וסכרת. השליטה על הפרמטרים השונים (דיוק, חיטוי, דימום וזמן) מקנה יתרון רב חשיבות גם בטיפול בקשישים, במוגבלים ובילדים ומאפשרת צמצום רב במספר הפגישות הטיפוליות.

 

ללייזרים יכולות ייחודיות גם בטיפולים אסתטיים לשינוי צורת החניכיים ולסילוק פיגמנטציה כהה בחניכיים.

בנוסף, הלייזר מאפשר חשיפת שיניים כלואות או המכוסות חלקית על ידי החניכיים או העצם, במהלך הטיפולים האורתודנטים והכירורגיים. למעשה, הלייזר מאפשר חיטוי מצוין בטיפולי שורש ומשפר מאד את איכות הטיפול, כך גם בסילוק נגעים שונים בחלל הפה.

מומחים בתחום מונים יתרונות נוספים של טיפולי שיניים בלייזר בשלבים השונים בטיפולי החניכיים בפרט ובכירורגיה ככלל,  במהלך שיקום הפה ובהשתלות שיניים. הכנה אופטימאלית של המקום המיועד להשתלה, עיצוב הרקמה סביב שתלים ושיניים ובחשיפת השתל לקראת קבלת השיקום הסופי (כתרים ותותבות). במקרים של זיהום סביב שתלים או שיניים, הלייזר מאפשר חיטוי אופטימאלי שאינו אפשרי באמצעים אחרים.

 

אופציה נוספת הינה הכנת החללים בשיניים המיועדות לקבלת שחזורים (סתימות). הטיפול בלייזר מאפשר הפחתה רבה בצורך בהרדמה מקומית ומפחית באופן משמעותי את הצריכה באנטיביוטיקה. הטיפול בלייזרים השונים הינו באמצעות קרני אור באורכי- גל שונים אשר עוצמתם ומשך פעילותם נקבעים ומבוקרים על ידי הרופא המטפל המתמחה בתחום ועל פי הידע התיאורטי שלו, ניסיונו ומיומנותו.

 

הניסיון מוכיח ששימוש נכון בלייזרים תורם רבות לאיכות הטיפול בכל תחומי רפואת השיניים, מפחית במידה רבה את החרדה הדנטלית ומאפשר בכך שתוף פעולה  בין המטופל למטפל , זאת לשם קבלת תוצאות טיפוליות מריביות.

מומחי השיניים מעריכים שעם הזמן יהפוך הלייזר לכלי טיפולי הכרחי במרפאות. כיום, הלייזר משמש ככלי מרכזי בתחום רפואת השיניים בזכות יתרונותיו הרבים.