אורתודונטיה


פירוש המילה אורתודונטיה הוא ליקוי סגר. מכאן התחיל המקצוע יישור שיניים העוסק בבעיות הקשורות לשיניים צפופות, מסובבות, מעוותות, עקומות, בלתי תואמות וקשיים בסגירת השיניים. הליקוי יכול להיות ברמת השן הבודדת ייתכן גם ליקוי בלסת כולה.

ישנן כמה סיבות לתופעה זו הכוללות: חבלה בשיניים, סיבות תורשתיות, מציצת אצבע מוצץ וכו'.

 

מטרת הטיפול האורתודנטי הינה להשיג שיפור בעמדת השיניים והיחסים הסגריים, שיפור התפקיד והאסתטיקה של השיניים והפנים.


הטיפול האורתודנטי מטבעו הינו טיפול ממושך, משך הטיפול תלוי בחומרת ליקוי הסגר, בשיתוף הפעולה בין המתרפא הוריו ורופא השיניים, וקיום קפדני של ההוראות האינדיבידואליות הנותנות על ידי האורתודנט מעת למעת לגבי הרכבת המכשיר,הגומיות וכו'.

 

חשיבות הטיפול האורתודנטי המוקדם:
אסטטית
אפשרות תיקון מוקדמת של שיניים מעוותות.
מיקום נכון של השיניים הבוקעות.
תיקון הפרעות במנשך. 
מפחית את הצורך בעקירת שיניים.
שיניים ישרות קלות יותר לשמירה על היגיינת הפה ולכן הקטנת החשיפה לעששת ומחלות חניכיים.

במצב נורמלי, השיניים נמצאות בקשת סימטרית בכל לסת. בין הלסתות קיים יחס קבוע. האורטודונט מאבחן קיום ליקויים ביחסים אלו ועל פי הממצאים מבוצע הטיפול.

 

הגיל הרצוי הוא לקראת גמר בקיעת השיניים הקבועות. לעיתים, יש צורך בהקדמת הטיפול כאשר יש בעיות בשיניי החלב הגורמות להפרעה בבקיעה הנורמלית של השיניים הקבועות. הטיפול המוקדם יכלול בד"כ עקירת שיניי חלב לאפשר בקיעת השיניים הקבועות ורק לאחר מכן התחלת הטיפול המשלים. 


הטיפול האורתודנטי הפעיל עלול להתארך מעבר לתקופה המקובלת במידה ולא יהיה שיתוף פעולה, יתכן שבירה של המכשיר, גדילה עתידית בכיוון לא רצוי,  כמו כן, יתכן כי יתגלו תופעות אחרות ובלתי צפויות בהתפתחות המשנו ו/או הסגר.